Anasayfa

Water Music Beste Handel Eserleri Piyano Resitali Klasik Batı Müzikleri Enstrümantal Fon Müzik Classical Music Besteci Eseri Konser Genç Piyanist Güneş Yakartepe

HANDEL Kimdir? Barok Dönemi Bestecisi Müzik Hayatı, Eserleri Nedir? Su Yolları Açılışı Konseri

Yorum Yapılmamış Haber Medya

George Frideric Handel Kimdir? Besteleri, Eserleri Nedir?

George Frideric Handel; 23 Şubat 1685, Halle — 14 Nisan 1759, Londra. Alman bestecisi. Hamburg’da Zachau’nun öğrencisi olarak eğitim görmüş, sonra doğduğu şehirde kilise orgculuğuna atanmıştır. 1703’te Hamburg’a gitmiş, kemancı ve klavsenci olarak opera orkestrasına girmiş, ilk operası «Almira»yı orada bestelemiş ve oynatmıştır. 1706 yılında Hamburg’dan ayrılmış, üç yıl süreyle Avrupa’da gezmiş, bu ara İtalya’ da «Rodrigo» ve «Agrippina» adlı operalarını oynatmış, genç yaşta yaratış gücüyle ün kazanmaya başlamıştır.
1710 yılında Almanya da Hannover ve Düsseldorf’da saray müziği yöneticiliği yapmış, 1711’de İngiltere’ye gitmiş, «Rinaldo» operasıyla dinleyicilerini etkilemiş, 1713 yılında «Te Deum»la kralın ilgisini çekmiş, 1719 yılında Krallık Müzik Akademisi üyeleri arasına girmiş, bir yıl sonra Akademinin açılış töreni İçin «Radamistro» operasını oynatmış, sonraki yılların açılış törenleri için de «Scevola», «Ottone», «Giulio Cesare» gibi operalarını vermiş, Ariosti ve Mononcini gibi bestecilerin giriştikleri karşı savaş yüzünden akademiden ayrılmak zorunda kalmış, 1729’dan sonra İtalya’dan getirttiği şarkıcılarla oyunları kendi başına sürdürmüş ve birçok opera daha vermiş («Ezio», «Orlando» v.b.), sağlığının gitgide bozulması üzerine opera alanından çekilmiş, oratoryo yazmaya başlamış, bu ara ünlü «Mesih»ini vermiştir. Öldüğünde Westminister Katedrali’ne gömülmüştür.

Çalgı müziğinde belli başlı birkaç yapıtı dışında çoğu kez yüzeyde kalan Handel, özellikle opera ve oratoryolarıyla müzik sanatının derin ve anlamlı yaratıcılarından biri olarak tarihe geçmiştir.

Kaynak – 2: HANDEL Müzik Hayatı, Eserleri Nedir?

George Frideric Handel; Alman bestecisidir (Halle 1685 – Londra 1759). Altı yaşındayken olağanüstü müzik yeteneğiyle dikkati çekti. 1694’te öğrencisi olduğu F. W. Zachow’dan org ve kompozisyon dersleri aldı, ayrıca klavsen, keman ve obua çalmayı da öğrendi. Babasının zoruyla hukuk öğrenimi yaptı. Yanı sıra sarayda ve katedralde orgculuk yapan Hândel, ancak babasının ölümünden sonra tümüyle müziğe bağlanabildi.

1703’te Hamburg’a gitti. Opera orkestrasında kemancı olarak iş buldu. Kısa süre sonra klavsenci, Almira operasıyla da (1705) besteci olarak ilk başarılarını kazandı. 1707-1710 arasında İtalya’da yaşadı. Roma’da A. Corelli ve D. Scarlatti, gibi ünlü bestecilerle tanıştı.
İtalyan operasını ayrıntılı biçiminde inceledi. Venedik’te sahnelenen Agrippina operası (1709) büyük yankılar uyandırdı, bu ülkede de tanınmasını sağladı.
1710’da Hannover’de sarayın müzik yöneticiliğine atandı. Aynı yıl ilk kez gittiği Londra’da 1711’de sahnelediği Rinaldo operası büyük bir başarı kazandı. İngiltere Kraliçesi 1713’te kendisine yıllık bir maaş bağladı. Avrupa’ya yaptığı birkaç gezi dışında ölümüne kadar bu ülkede yaşadı.
1720’de daha sonra Krallık Müzik Akademisi (Royal Academy of Music) adını alacak opera topluluğunun yöneticiliğine getirildi.
Bu kuruluşta sahnelenmek üzere 1727′ ye kadar bestelediği 14 İtalyan operasından Radamisto (1720), Otone (1723), Giulio Cesare (1724), Tamerlano (1724), ve Rodelinda (1725) operaları ile büyük başarı kazandı. Kuruluşun iflas etmesi üzerine kendini tümüyle büyük koro eserlerine, özellikle oratorya türüne verdi. 1730’da Saul, 1738’de İsrael in Agypten (İsrailoğulları Mısır’da) ve 1742’de Halleluja bölümü müzik edebiyatının en çok seslendirilen eserlerinden olan Messias (Mesih) adlı en büyük oratoryosunu ve Belsezar (1744) ve Judas Makkabaeus (1746) oratoryolarını ve Feuerwerksmusik’ı (Şenlik Müziği) 1749 besteledi. 1751’de kör oldu; yaşamının son yıllarını yalnızlık içinde ibadet ederek yaşadı. Ölümünde ulusal kahramanlara yaraşır bir törenle Westminster Katedrali’ne gömüldü.

Başlıca eserleri:

Operaları Rodrigo (1707), İl pastorfido (1712), Acis ve Galatea (1720), Ezio (1732), Atalanta (1736), Oratoryolar: Esther( 1720), Alexanderfest (Büyük İskender’in Şöleni) 1736, Ses eserleri: 5 Te Deum, Anthem’ler, solo kantatları, 9 Alman şarkısı (1729). Çalgı müziği: Concerto grosso’lar, Wassermusik (Su Müziği) uvertürü 1717; org konçertoları, flüt, obua ya da keman için rakamlı bas ile 12 sonat, üçlü sonatlar, klavsen parçaları, org eserleri.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,