Anasayfa

Konser

43- Attila İlhan Anma Gecesi 10. Yılı Etkinliği Yeni Son Bestelerim

,

  • Konser Tarihi     : 2015-12-07
  • Konser Mekanı : CKM Caddebostan Kültür Merkezi Kadıköy
  • Konser No           : en Güzel ve Yeni Sözlü bestelerim

43. “Attila İlhan 90 Yaşında” Anma Etkinliği

En Yeni Beste Attila İlhan Anma Gecesi 10. Yılı Etkinliği Genç Bestekar Piyanist Güneş Yakartepe

CKM Caddebostan Kültür Merkezinde, Attila İlhan Vakfı ve Kadıköy Belediyesi tarafından Mükemmel bir Anma etkinliği Organize edildi.
Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden şair ve yazar Attila İlhan, vefatının 10. yılı dolayısıyla düzenlenen “Attila İlhan 90 Yaşında” adlı muhteşem bir etkinlikte anıldı.
Açılışta Attila İlhan’ın yaşamından kesitler içeren VTR ardından, Attila İlhan şiirlerinden en yeni beste, bestecisi Piyanist Güneş Yakartepe tarafından seslendirildi. “Batan Bu Köhne Şileb…”, Attila ilhan Şiiri piyano tuşları ile hayat buldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Kompozisyon Bölümü Öğrencisi Güneş Yakartepe’ye bu yeni bestede Solist Burcu Vatansever eşlik etti.
BATAN BU KÖHNE ŞİLEB… En Güzel Bestelerim: Güfte: Attila İlhan Beste: Güneş Yakartepe
Piyano: Güneş Yakartepe, Solist: Burcu Vatansever

Cumhuriyet dönemi edebiyatına ve düşünce dünyasına çok sayıda eser veren Türkiye’nin değerli aydınlarından Attilâ İlhan Kadıköy’de anıldı.

Sanat, politika ve edebiyat dünyasının usta isimlerinin katılacağı gecede İlhan’ın şiirleri okudu.

“Gözlerin gözlerime değince, felâketim olurdu ağlardım /beni sevmiyordun bilirdim” ile karşılıksız aşkın acısını anlattı.

attila ilhan BESTE güneş yakartepe piyano genç piyanist müzikleri piano konvervatuar musikisi muzik aTİLA VAKFI Konservatuvarı PIYANO 2

“Ne vakit bir yaşamak düşünsem / sus deyip adınla başlıyorum / içim sıra kımıldıyor gizli denizlerin / hayır başka türlü olmayacak / ben sana mecburum bilemezsin” ile büyük sevdayı yazdı.

“Boynuna o yeşil fuları sarma çocuk / gece trenlerine binme / kaybolursun / sokaklarda mızıka çalma çocuk / vurulursun” ile öldürülen çocuklara, gençlere ağıt yaktı. Ama umutsuzluğa kapılmadı. Ve “O sözler ki kalbimizin üstünde / dolu bir tabanca gibi / ölüp ölesiye taşırız / o sözler ki bir kere çıkmıştır ağzımızdan / uğrunda asılırız” diyerek zulme kafa tuttu.

Şiirleri, romanları, öyküleri, senaryo ve yazınlarıyla hemen herkesin hayatına dokunan Türk edebiyatının usta isimlerinden Attilâ İlhan Kadıköy kusursuz bir organizasyonla anıldı.

Kadıköy Belediyesi ve Attilâ İlhan Vakfı işbirliği 12 Ekim yapılan olan etkinlik Ankara’da yaşanan katliam nedeniyle ertelenmişti.

“Attilâ İlhan 90 Yaşında” isimli gecede usta edebiyatçının yaşamına tanıklık eden dostları tarafından anlatıldı, şiirleri okundu.

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen geceye Ahmet Salcan, Ataol Behramoğlu, Biket İlhan, Erol Manisalı, Ezgi Öksüzbakan, Haydar Ergülen, Nedret Çatay, Solmaz İlhan, Yakup Çelik konuşmacı olarak katıldı. Ahmet Mümtaz Taylan, Deniz Uğur, Kerem Alışık, Levent Ülgen ve Songül Öden’in İlhan’ın unutulmaz şiirlerini okudu. Gecede Vedat Sakman da İlhan’ın şiirlerinden bestelenen şarkıları seslendirdi.

attila ilhan BESTE güneş yakartepe piyano genç piyanist müzikleri piano konvervatuar musikisi muzik aTİLA VAKFI Konservatuvarı PIYANO (6)