Anasayfa

Konser

35- Kadıköy Kültür-Sanat Merkezi Etkinlik Konserleri

  • Konser Tarihi     : 2014-11-25
  • Konser Mekanı : Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi Salonu, İstanbul
  • Konser No           : Klasik Batı Müziği Piyano

Kadıköy Yeldeğirmeni Kültür Merkezi’nin Hikayesi

Kadıköy Belediyesi, İstanbul Kültür-Sanat Hayatına Yeni Bir Mekan Daha Kazandırdı. Rasimpaşa Mahallesi’nde 1895 Yılında Manastır, Okul Ve Kilise Olarak İnşa Edilen Notre Dame Du Rosaire Kilisesi, Yeldeğirmeni Sanat Adıyla Günü Hizmete Açıldı.

Notre Dame Du Rosaire Kilisesi Binası, Restorasyon Projesiyle 2011 Yılında Tarihi Kentler Birliği Yarışması’nda Ödüle Layık Bulunmuştu. Sainte Euphemie Ortaokulu’nun Bir Parçası Olan Notre Dame Du Rosaire Kilisesi, Uzun Yıllar Okul Ve Kilise Olarak Kullanılmış, 1911 Yılında Geçirdiği Yangın Sonucunda Manastır Ve Kilise Bölümleri Büyük Ölçüde, Okul Binası İse Kısmen Hasar Görmüştü. Dönemin Fransa Hükümeti Onarımı Üstlenmişti. Bahçenin Kuzeyine Yerleşmiş Olan Okul Binası, 1935 Yılında Maarif Vekaleti’ne Devredilmiş, 1950 Yılına Kadar 3.Orta Mektep Adıyla Bilinen Okul, Daha Sonra Mustafa Kemal Atatürk Lisesi Adıyla Anılmaya Başlanmıştı. Kilise, 80’li Yıllarda İse Spor Salonu Olarak Kullanılmış, 1999 Depremini Ardından ise Tahliye Edilmişti.

Uzun Süre Atıl Durumda Olan 119 Yıllık Tarihi Bina, Kadıköy Belediyesi tarafından Kamulaştırılarak Restore Edildi ve Titizlikle Yeni Sanat Mekanı Olarak Hazırlandı.

19’uncu Yüzyıl Tanzimat Dönemi Tarihsel Mimarlık Anıtı Olan Eski Fransız Kilise Binası, Yeni Adıyla “Kadıköy Yeldeğirmeni Kültür Merkezi”  Oldu.

Muhteşem Bir Akustiği ve Atmosferi  Olan Salon İçin Kadıköy Belediyesine Çok Teşekkür Ederiz.

Konser Programı

1-  Bach; Partita II, Sinfonie

2-  Beethoven; Sonate op 13 “Pathetıque”

Piyanist Güneş Yakartepe Piano Konseri Kadıköy Yel Değirmeni Salonu
Piyanist Güneş Yakartepe Piano Piyano Çal Çalma Çalmak kadıköy yel değirmeni